Bliskość w ruchu – inspiracje

Rodzicielstwo oparte na bliskości jest jednym z najstarszych sposobów opiekowania się dzieckiem. W rzeczywistości to sposób, w jaki rodzice od wieków opiekowali się dziećmi, dopóki na scenie nie pojawili się doradcy do spraw wychowania i nie podali rodzicom przykładu, w jaki sposób wychowywać dziecko, nie w zgodzie z jego potrzebami, a według metod behawioralnych modelujących zachowanie.

Maria Tyczyńska

Bliskość w Ruchu to okazja do spotkania z waszym dzieckiem na poziomie emocjonalnym poprzez fizyczność. To doświadczanie ruchu i bliskości w zabawie. Szalonego i czułego rodzicielstwa. Podążania za potrzebami nie tylko dzieci, ale też nas dorosłych.

To okazja na wzmocnienie więzi rodzic-dziecko, która buduje podwaliny dla każdej następnej relacji w życiu człowieka.

Poprzez wrażliwość na potrzeby dziecka dajemy mu sygnał, że jest ważne, że to co chce nam zakomunikować zostanie wysłuchane. Pomaga to uwierzyć w swoje umiejętności komunikacji i otwiera ją.

Skupiamy się na niewerbalnej stronie komunikatów, których ciało wysyła wiele. Uczymy się je stopniowo rozpoznawać, ograniczamy ilość słów, aby skupić się na istocie – wspólnym byciu obok siebie, bez rozpraszaczy w postaci technologii, dorosłych obowiązków, telewizji.

I w końcu – to nauka relacji opartych na zaufaniu, opiece i stawianiu granic.

Zaczynamy!

Zacznijcie od poczucia swojego własnego ciała. Na początek trzęsienie ziemi! Stańcie w lekkim rozkroku i z lekko ugiętymi kolanami. Wyobraźcie sobie, że jesteście cali truskawkową galaretką! Ręka, noga, głowa, pupa – wszystko trzęsie się na całego. Zacznijcie powoli, oddychając uważnie, obserwując jak trzęsienie się zwiększa i rozszerza na kolejne części ciała, może nawet zaprowadzi Was do podskoków? Może zaniosą Was one do kuchni, na balkon, do innego pokoju?

Czas na relacje

  • Młynek– podążajcie za dzieckiem, może uda Wam się rozpędzić? Może możecie zrobić tę serię na łące? Kiecy je dogonicie podnieście do góry, podrzućcie jeśli to możliwe i zakręćcie się wokół własnej osi. Dzieci to uwielbiają! Na koniec, jeśli dacie radę, zarzućcie sobie dziecko na biodra i chwyćcie tak jakbyście mieli naleśnika owiniętego na plecach, a bardziej na biodrach. Przejdźcie się. Powtórzcie. Z doświadczenia wiem, ze to ćwiczenie może zająć Wam duuużo czasu.
  • Dźwignia – To może trochę wyciszenia? Poproś dziecko aby stanęło na Twoich kolanach. Złapcie się za ręce i patrzcie sobie w oczy – to bardzo ważne, ponieważ pomoże Wam utrzymać koncentrację. W tym stanie wytrzymajcie tyle ile możecie, ale najważniejsze jest aby dziecko spróbowało się jak najbardziej wyprostować i odchylić swoje ciało do tyłu, tworząc coś na kształt deski. Wasze kolana muszą pozostać ugięte, a kręgosłup prosty – inaczej szybko stracicie siły.

Wskazówka – ciężar ciała odchylcie do tyłu i poczujcie jak mocno Wasze stopy stoją na ziemi.

  • Oddaj ciężar – no to teraz czas dla dorosłych i odpoczynku! Połóż się na dziecku w poprzek. Oddaj mu swój ciężar i zachęcaj do tego aby z całych sił próbowało się wydostać spod Ciebie.

Wskazówka – nie odpuszczamy za szybko, to ćwiczenie ma na celu wzmocnić poczucie swojego ciała u dziecka i pomóc poczuć brzuch, nogi, ręce, plecy, szyję – słowem wszystko. Jednak równie ważne jest doświadczenie sukcesu! Dziecko tego bardzo potrzebuję, więc ostatecznie pomagamy mu się uwolnić zwalniając ucisk, ale powoli.

Wyciszenie / zakończenie

Na koniec swobodny taniec. Włączcie waszą ulubioną piosenkę i zacznijcie tańczyć. Bez oceniania czy coś jest ładne czy brzydkie. Czy tak można czy nie. Czy umiem tańczyć czy należę raczej do tych, którzy unikają tego jak ognia. Pozwólcie Waszym ciałom popłynąć. Poszukajcie w tym radości, swobody – jestem pewna, że Wasze dzieci pokażą Wam na czym to dokładnie polega. Bawcie się tak jak tego POTRZEBUJECIE!

Muzyczna inspiracja:

To ile czasu przeznaczycie na zadania ruchowe zależy tylko od Was. Celem jest spędzenie ze sobą czasu w pełnej uważności, czułości i beczce śmiechu. Jeśli będzie to czas przeznaczony tylko dla Waszej relacji – nawet 10 minut będzie wystarczające. Bawcie się pysznie!