Butelka pełna kolorów

W dzieciństwie my dorośli spędzaliśmy dużo czasu na podwórku i mieliśmy swoje ulubione zabawy. Tak jak wasze dzieci dzisiaj, rysowaliśmy kredą po chodnikach. Tworzyliśmy swoje rysunki, które zmywał z chodników wiosenny deszcz. Nie przejmowaliśmy się tym zupełnie, bo w ich miejsce powstawały nowe kolorowe obrazy. Dlaczego o tym wspominam? Bo używaliśmy do tego kolorowej kredy, dokładnie takiej samej, jak w pracy, do której chcę Was teraz zaprosić.

Zachęcam Was do wykonania butelki napełnionej po brzegi kolorami, którą możecie zrobić samodzielnie, nie wychodząc z domu.

Działanie to umożliwia ćwiczenie mięśni dłoni, ramienia i przedramienia, a także rotację nadgarstka. Proponowana tutaj praca umożliwia wzmacnianie i doskonalenie chwytu narzędzia piśmienniczego. Przygotowuje rękę do tego, aby pisanie liter było radością, a ręka nie męczyła się tak szybko. Doskonali się tutaj również koordynacja wzrokowo – ruchowa (oko – ręka) przy nabieraniu i przenoszeniu soli na łyżeczce, trafianiu do butelki. Zachodzi tutaj także proces poznawczy, w którym uczysz się logicznego myślenia, dobierając kolejne kolory kredy w ustalonej kolejności. Dodatkową stymulacją będą kolory kredy. Oprócz tego, praca ta wspomaga rozwój koncentracji, jej atrakcyjność pomoże ci skupić uwagę na dłużej i zachęci do samodzielności w działaniu.

Potrzebne materiały

– Sól

– Kreda w różnych kolorach

– Dwie szklane miseczki

– Mała, szklana butelka lub słoik

– Lejek

– Łyżeczka

Jeśli wszystkie materiały zostały zgromadzone i stoją przed tobą, możemy zaczynać. Poprowadź dziecko przez kolejne etapy pracy następującymi słowami:

 1. Wsyp sól do pojemnika, weź do ręki łyżeczkę i przenieś dwie łyżeczki soli do szklanej miseczki. Wybierz kredę, chwyć ją dłonią i skieruj na dno miseczki z solą. Dociskając trzymaną kredę do dna miseczki z 2 łyżeczkami soli, zataczaj koła do momentu, aż sól się zabarwi. Wsyp kolorową sól do pustej, szklanej butelki, używając lejka. Popatrz, jak sól powoli przesypuje się na dno. To jest pierwsza warstwa twojej kompozycji.
 2. Teraz wybierz inny kolor i powtórz czynność. Rób tak do wyczerpania kolorów kredy.
 3. Spójrz, jaki był pierwszy kolor użyty do twojej kompozycji. Zacznij od niego i powtórz czynności, używając kolorów po kolei, aż twoja butelka będzie wypełniona po brzegi.

Czy Twoja kolorowa butelka jest już gotowa? Teraz możesz zakręcić butelkę i postawić ją na półce jako ozdobę. Możesz też wysypać sól do innego pojemnika i zacząć od nowa. Zużyta sól  może ci posłużyć do zabawy i nauki. Jeśli wysypiesz ją na dużą tacę, możesz tworzyć tęczowe rysunki lub pisać literki/cyferki.

Jeśli masz ochotę możesz obejrzeć film, w którym krok po kroku poprowadzę Cię przez to działanie:

Dziurkowanie kształtów

Potrzebne materiały

– Tablica korkowa

– Pinezka

– Papier: większy pasek na zrobienie książeczki  i mały kwadracik

– Klej

– Marker

– Nożyczki

Jeśli wszystkie materiały zostały zgromadzone i stoją przed tobą, możemy zaczynać.

 1. Weź kartkę papieru, może być w kolorze zielonym,  złóż ją na pół. Z kartki w innym kolorze, wytnij mały kwadracik o wymiarach 4×4 cm.
 2. Połóż przed sobą  małą karteczkę, narysuj na niej markerem mały kształt
 3. Weź do ręki pinezkę (pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa) i jej ostro zakończonym końcem zacznij robić dziurki wzdłuż narysowanej linii. Rób dziurki jedna przy drugiej, pamiętaj, żeby były bardzo gęsto. 4. Sprawdź swoją pracę, przyłóż karteczkę do oka i spójrz  dziurki na na świat.
 5. Kontynuuj dziurkowanie, aż dojdziesz do punktu, w którym zacząłeś.
 6. Delikatnie wypchnij wydziurkowany kształt.
 7. Teraz weź większy pasek papieru, posmaruj ramkę po wypchniętym kształcie klejem i naklej go na pierwszą stronę.
 8. Na drugiej stronie naklej wydziurkowany kształt.
 9. Jeśli twój kształt to tulipan, jak na filmie, dorysuj do niego łodygę i listki markerem.
 10. Twoja książeczka jest gotowa.

Jeśli masz ochotę możesz obejrzeć film, w którym krok po kroku poprowadzę Cię przez to działanie: