Nasza planeta Ziemia – kontynenty

Kontynuując temat naszej planety Ziemi zaproponujemy Wam dzisiaj namalowanie kuli ziemskiej na papierowych talerzykach. Stworzymy też wspólnie puszystą farbę do pomalowania mórz i oceanów.

Malując kulę ziemską dziecko będzie rozwijać małą motorykę, ćwiczyć chwyt piśmienniczy, nabywać umiejętność odtwarzania wzorów i działać twórczo. Będzie miało okazję łączyć różne kolory próbując uzyskać określoną barwę np. jeśli w domu nie posiadacie pomarańczowego, a macie żółty i czerwony.

Materiały:

dwa talerzyki papierowe (jeśli ich nie macie możecie wyciąć dwa koła z bloku technicznego) ,

ołówek,

farby (pomarańczową, różową, białą, zieloną, czerwoną, żółtą, brązową, niebieską),

piankę do golenia,

pędzle,

klej magiczny lub uniwersalny do wyciskania,

folie do zabezpieczenia miejsca pracy jeśli lubicie aktualny kolor swojego stołu lub podłogi.

Działanie:

Na papierowych talerzykach narysujcie ołówkiem kontynenty. Pozwól dziecku zrobić to samemu. Jeśli wyraźnie sobie nie radzi możesz pomóc, ale nie wyręczaj.

Wzory kontynentów możecie wziąć z dowolnego atlasu, który posiadacie w swojej domowej biblioteczce.

Po odrysowaniu kontynentów pomaluj je w proponowany sposób:

  • Ameryka Północna – pomarańczowa,
  • Ameryka Południowa – różowa,
  • Europa – czerwona,
  • Azja – żółta,
  • Afryka – zielona
  • Australia – brązowa,
  • Antarktyda – biała,

Powyższa kolorystyka jest używana w metodzie Marii Montessori (ma one swoje znaczenie i kontynuacje w materiale z działu edukacja kosmiczna). Jeśli jednak dziecko ma ochotę pomalować wszystkie kontynenty jednym kolorem może to zrobić.

Teraz czas na przygotowanie puszystej farby. Potrzebujecie klej uniwersalny lub magiczny, piankę do golenia i niebieską farbę. Czas na wymieszanie wszystkich składników (proporcje na oko).  Po przygotowaniu farby pomalujcie oceany i morza.

Zostawcie pracę do wyschnięcia.

Podsumowanie z dzieckiem

Po zakończeniu wszystkich aktywności możecie razem usiąść na kanapie, popatrzeć sobie w oczy i porozmawiać o tym, co dziecko dzisiaj zrobiło. Może będzie miało ochotę się z Tobą podzielić swoimi wrażeniami, uczuciami, które towarzyszyły mu przy poszczególnych aktywnościach…

Możesz zapytać co zrobi z pracami, które dziś stworzyło. Czy zachowa je dla siebie, a może planuje je komuś podarować?

Niewykorzystana farba może wam posłużyć do innych prac plastycznych. Może macie pomysł na inne obrazy z użyciem puszystej farby?

Jeśli dziecko nie chce się z Tobą dzielić swoimi przemyśleniami i przeżyciami to nie naciskaj, zostaw przestrzeń. Może nie jest gotowe teraz na rozmowę i samo zainicjuje ją w innym czasie. Daj mu czas.