Sensoryczna cukiernia z masy solnej

Tym razem będzie dużo ugniatania, przesypywania, ściskania i zabawy z masą solną. Wszystkie zaproponowane działania aktywizują zmysł dotyku, wzroku i zapachu oraz usprawniają sprawność dłoni i palców. Dzięki tego rodzaju działaniom, dziecko wyrabia sprawność manualną, jednocześnie  dobrze się przy tym bawiąc.

Prowadząc zajęcia w przedszkolach spostrzegłam, że coraz więcej dzieci w ostatnich latach ma trudność z dotykaniem lepkich mas. Czasem brakuje dzieciom takich doświadczeń z domu, bądź przedszkola, a czasem może świadczyć o nadwrażliwości dotykowej. Zabawa masą solną może więc mieć działanie terapeutyczne. Warto jednak zawsze zadbać o komfort dziecka, swobodę i spokojne tempo oswajania z lepkimi materiałami. Być może na początku zabawa wcale nie będzie przyjemna dla Twojego dziecka, warto to obserwować.

Działaniem, które często robię na zajęciach i widzę duże zaangażowanie dziećmi jest sensoryczna cukiernia z masy solnej.

Sensoryczna cukiernia z masy solnej

Materiały:

0.5 kg mąki pszennej, 0.5 kg soli miałkiej, trochę wody, ozdoby, farby kolorowe

Jak zrobić masę solną?

Ja zawsze wsypuję 0,5 kg soli i 0,5 kg mąki, następnie należy je wymieszać i dodać około pół szklanki wody. Wodę zazwyczaj dodaję na oko i Wam także polecam taki sposób. Warto by masa była bez grudek. Jeśli nalejesz za dużo wody, masa będzie bardzo lepiła się do dłoni i trudno będzie z niej lepić dziecku. Jeśli chcesz by masa była zapachowa, możesz dodać kilka kropelek olejku aromatycznego np. pomarańczowego, bądź waniliowego. Wtedy uruchomisz również zmysł zapachu. Oto cały przepis na prostą masę.

Jeśli masę macie już zrobioną, to zachęcam Was do stworzenia własnej cukierni. Czyli świat babeczek, ciasteczek, rogalików, tortów stoi przed Wami otworem. Ugniatajcie, próbujcie i sprawdzajcie co Wam wychodzi. Do zrobionych babeczek możecie włożyć ziarenka, małe ozdoby, bądź piórka.

Jeśli macie ochotę, to możecie Wasze ciasteczka i babeczki pomalować farbą, będą wtedy wyglądały jeszcze bardziej smakowicie.

Słodkiej zabawy!

Sensoryczne serce

Materiały:

2 kartoniki 10cm x 10cm, guziki, ziarna kaszy, makaron. To co znajdziesz w szafce kuchennej, nożyczki, ołówek, klej wikol/magiczny.

Pewnie w pierwszej części dziecko będzie potrzebowała Twojego zaangażowania przy wycinaniu. Ustalcie jaki kształt chcielibyście zbierać. Może to być kształt serca, ptaka, koła etc. Następnie pomóż dziecku wyciąć ten kształt na jednym kartoniku. Następnie przyklej tan kartonik do drugiego.

Teraz najprzyjemniejsza praca, wypełnienie pola wybranymi przez dziecko elementami.

Wiosenna szarfa do zabawy

Materiały:

kolorowa krepina, patyczek

To prosta zabawa, która wymaga małego nakładu pracy. Wystarczy, że wytniecie kilka pasków krepiny. Następnie przymocujcie te paseczki do patyczka. Zabawka gotowa do użycia.

Możecie pobawić się w baletnicę, machając patyczkiem roztaczać kręgi i robić patyczkiem ósemki.

Jeśli jest wietrzny dzień, możecie również wypróbować swój  kolorowy patyczek na podwórku.

Dobrej zabawy!