Sensoryczy KOSMOS

Z czym kojarzy Ci się KOSMOS? Zapytaj swoje dziecko z czym kojarzy mu się kosmos? Zróbcie taką wspólną burzę mózgów, która zakłada, że wszystkie pomysły są mile widziane. Zobacz jakie Twoje dziecko ma skojarzenia, bo pewnie temat kosmosu zna z książek, bajek, może Waszych wspólnych rozmów.

Moje PLANETY

To działanie pozwoli Wam w prosty sposób stworzyć swoje własne planety, może nawet układ słoneczny. Możecie w tym celu odtworzyć książkę i wybrać sobie jakąś planetę, którą chcecie stworzyć. Być może, jednak wolicie  zaprojektować swoją własną, autorską planetę, do czego również Was zachęcamy. Czego będziecie potrzebowali do tego działania?

Materiały: gazety, białe kartki, bądź brązowy papier, zszywać i farby

Do dzieła!

Najpierw zaproponuj dziecku narysowanie swojej planety, bądź odrysowanie jej za pomocą miski, bądź okrągłego przedmiotu, który znajduje się pod ręką. Następnie wytnijcie dwa okręgi, bądź kształty Waszej planety. Jeśli już macie dwie odrębne części, to czas na zszycie ich za pomocą zszywacza. Obserwując dzieci na zajęciach zauważyłam, że wiele dzieci bardzo lubi zszywać papier, chociaż czasem bywa to trudne. Obszyjcie zszywkami prawie cały okrąg, zostawcie tylko ¼ otwartą, ponieważ tam włożymy zgniecione gazety, by nasza planeta nabrała wypukłości.

Następnie zgniećcie kilka gazet na kulki, poskręcajcie papier, pościskajcie, to bardzo dobre ćwiczenie na mięśnie naszej dłoni. Jeśli już je macie, to włóżcie je w środek, dzięki temu Wasza planeta będzie trójwymiarowa. Kolejny krok, to włożenie sznureczka i zszycie Waszej planety do końca.

Jeśli macie już planetę, to wystarczy ją pomalować. Jeśli to własna planeta, to wymyśl sobie jej kolor i wygląd, jeśli planeta z układu słonecznego, to podpowiadamy, że MARS jest czerwony, WENUS jest żółto-pomarańczowy, natomiast Neptun niebieski.

Jeśli zrobicie swoją planetę, to zachęcam Was do wysłania do nas zdjęcia.

Bardzo jestem ciekawa jak wyszła Twoja planeta. Chętnie ją zobaczę.

Sensoryczny statek KOSMICZNY

Tym razem podzielę się z Wami pomysłem, który wiele lat temu pokazała mi moja koleżanka Asia, do której trafiłam na zajęcia z moimi dziećmi. Zgodziła się ona, bym podzieliła się tym pomysłem także z Wami. Od tego czasu, już setki razy robiłam z dziećmi takie statki kosmiczne, bo to jest dla nich zawsze wielka frajda. Powstaje zabawka, którą dziecko może bawić się przez kilka dni, może tygodni. Natomiast już sam proces tworzenia statku jest wciągającym doświadczenie. Zachęcam Was do spróbowania.

Materiały: sól, mąka, woda, kubeczek, bądź połowa butelki plastikowej, papierowy talerzyk jednorazowy, różne ozdoby np. guziki, cekiny, kartka, flamastry.

Zadanie podzielimy sobie na kilka etapów.

Etap 1.

Pierwszy etap to narysowanie swojego ludzika, ufoludka, potworka, który będzie sterował  Waszym statkiem kosmicznym, bądź będzie jego pasażerem. Narysujcie go na karteczce do długości 10 cm i szerokości 5 cm, ponieważ nasz ufoludek będzie umieszczony w kosmicznej kapsule zrobionej z kubeczka, bądź części butelki plastikowej. Mój stworek wyglądam tak, możesz go zobaczyć na tym zdjęciu.

Jeśli ufoludek jest już gotowy, to przymocujcie go do talerzyka jednorazowego. Talerzyk stanowi nasz kosmiczny spodek. Ja mocuję go zaginając mu nogi i przylepiając taśmę.

Etap 2.

Jeśli przymocowałeś już swojego ludzika, to kolejnym krokiem będzie nałożenie kosmicznej kapsuły. Jeśli chcesz być eko, to warto wykorzystać do tego celu zużytą butelkę plastikową. Utnij wtedy 1/3 butelki od strony dna, bądź od strony zakrętki. Wszystko jedno, obie wyglądają bardzo dobrze. Jeśli nie masz butelki, może to być zużyty kubeczek. Nałóż go na swojego ufoludka i przyklej taśmą do talerzyka. Prawda, że już wygląda jak statek kosmiczny?

Etap 3.

Na początek zrób masę solną. Niżej podaję przepis.

Jak zrobić masę solną?

Ja zawsze wsypuję 0,5 kg soli i 0,5 kg mąki, następnie należy je wymieszać i dodać około pół szklanki wody. Wodę zazwyczaj dodaję na oko i Wam także polecam taki sposób. Warto by masa była bez grudek. Jeśli nalejesz za dużo wody, masa będzie bardzo lepiła się do dłoni i trudno będzie z niej lepić dziecku. Jeśli chcesz by masa była zapachowa, możesz dodać kilka kropelek olejku aromatycznego np. pomarańczowego, bądź waniliowego. Wtedy uruchomisz również zmysł zapachu. Oto cały przepis na prostą masę.

Jeśli masę macie już zrobioną, to po kawałku obłóż ją dookoła swojej kapsuły. Ja często robię takiego węża z masy solnej i okładam nim kapsułę dookoła, natomiast każda metoda jest mile widziana. Nałóżcie masę, a następnie potykajcie różne ozdoby, które będą przyciskami, antenkami i nadajnikami.

Jeśli statek masz już gotowy, to pora nim pobawić się i wyruszyć w KOSMOS.

Trzy, dwa, jeden START! Lecimy!

ZIEMIA

Materiały: różnokolorowa plastelina

Na początek warto porozmawiać z dzieckiem i wprowadzić je w temat. Możecie zadać także kilka pytań, które mogą Wam zorientować się, co dziecko już wie, bądź jakie ma wyobrażenie na dany temat. Mam takie doświadczenie, że dzieci naprawdę wiedzą dużo i mają swoje ciekawe teorie.

–  Z czym kojarzy się mu nasza planeta ?

– Jak wygląda nasza planeta kiedy patrzymy na nią z góry np. samolotu?

– Czy coś znajduje się pod ziemią, drogą, asfaltem, jeziorem?

– Jaki kształt ma nasza planeta?

Być może niektóre pytania okażą się zbyt trudno, bądź abstrakcyjne, wtedy warto pokazać fotografie, opowiedzieć, stworzyć pracę plastyczną do tematu. Dziś zaproponujemy Wam zapoznanie dziecka z warstwami ZIEMI. 

Na początek warto pokazać dziecku schemat warstw ziemi, opowiadając  w prosty sposób o jądrze Ziemi, płaszczu i skorupie. Następnie spróbujcie zrobić z plasteliny każdą z warstw, przyklejając ją warstwa po warstwie.

Pierwsza z warstw będzie koloru żółtego, kolejna – pomarańczowa, skorupa natomiast- brązowa. Na koniec zróbcie wierzchnią warstwę Ziemi.

Zachęcam Was do przecięcia Waszej Ziemi na pół, jeśli dziecko wyrazi taką chęć. Pozwoli Wam to sprawdzić i zrozumieć, co mieści w sobie nasza planeta i jakich składa się warstw. Oczywiście Waszą planetę możecie w prosty sposób skleić ponownie przykładając obie połowy i bawić się w przecinanie wielokrotnie. Udanej zabawy!