Sensoryka w klimatach indiańskiej wioski

Indiański pióropusz

Materiały: paski różnych kolorów, pióra, kredki, zszywacz

Najpierw warto pokazać dzieciom różne wzorki indiańskie, a następnie wytnijcie z bloku długo pasek, który będzie elementem wyjściowym do indiańskiego pióropusza. Dzieci same mogą zdecydować o swoich wzorach, symbolach, elementach tj. np.: łuk, zwierzę, strzała etc. Może to być również element mający związek z imieniem.

Kiedy paski zostają pokolorowane, to warto dzieciom pokazać w jaki sposób przymocować pióro do pióropusza. Ja zazwyczaj robię 2 małe nacięcia i wkładam piórko. Kiedy pasek z piórem jest już gotowy, to dopasowujemy pióropusz do wielkości głowy dziecka i gotowe.

Zapewnie dzieci wyglądają już jak Indiania. Warto więc zrobić indiański okrzyk.

Indiańskie barwy

Każde z dzieci może otrzymać indiańskie barwy z 2-3 kolorów, na pewno przyda się w tym celu pomoc dorosłego i lusterko. Dzieci bardzo ochoczo reagują na to działanie, chociaż są i takie, które tego nie lubią. Warto zawsze zostawić wybór.

Zabawy indiańskie

Zabawa z liną

Potrzebne materiały: lina, talerzyk jednorazowy, mała piłeczka ew. woreczek

Pierwsza zabawa polega na tym, że kładziemy linę, która jest rzeką i dzieci przeskakują przez rzekę.

Następnie opiekunowie, trzymający linę po obydwu stronach, podnoszą ją wyżej, a dzieci nadal próbują przeskoczyć. Kiedy lina jest dość wysoko, to możemy zrobić odwrotne działanie, że dzieci przechodzą pod liną.

Indiański taniec

Wymyślcie swój indiański taniec żywiołów i odtańczcie go całą grupą. Może to być również taniec z prośbą o deszcz, bądź słońce. Taniec może odbywać się z udziałem instrumentów: bębna, grzechotek, patyków deszczowych itp.

Indiańska kukiełka z łyżki drewnianej

Materiały: łyżka drewniana, filc, druciki kreatywne, ozdoby, włóczka.

Tym razem dzieci będą mogły stworzyć swoją kukiełkę Indianki, bądź Indianina. Najpierw warto na łyżce narysować oczy i usta, od razu zobaczycie twarz swojej postaci. Następnie z oplątując wokół łyżki drucik kreatywny, stwórzcie ręce. Następnie przygotujcie z filcu ubranie i nałóżcie je Waszej kukiełce. Teraz czas na włosy, najlepiej zrobić je z włóczki, tutaj fryzura dowolna, można nawet stworzyć długie warkocze. Na koniec czas na pióropusz i zabawę.

Indiańskie TI-PI

Materiały: patyczki, ewentualnie długie wykałaczki, cyrkiel, tekturka, bądź talerzy jednorazowy

Zanim zaczniecie, najlepiej pokazać dziecku kilka obrazków z TI-PI w jakich mieszkali Indianie. Następnie wytnijcie duże koło, bądź jeśli macie talerzyk jednorazowy, możecie go do tego użyć. Wokół talerzyka ułóżcie węża z plasteliny, do którego będziemy wtykali patyczki od szaszłyków, które stworzą konstrukcję TI-PI. Jeśli chcesz wzmocnić swoją konstrukcję, to możesz na czubku przymocować plastelinę, bądź złączyć patyczki klejem na gorąco. Na tym możesz skończyć. Jeśli jednak chcesz mieć malowidła na swoim Ti-PI, to okręć swoją konstrukcję pokolorowaną w odpowiednie wzory kartką.

Malujemy indiański totem

Ja bardzo lubię to działanie robić z dziećmi na dworze, wtedy zawsze robię z dziećmi ogromny totem.

Materiały: brązowy papier (2-3 duże kartki), bądź kartka z bloku technicznego, farby, flamaster.

Na początek warto wyrysować kontur totemu, a następnie pomalować go kolorowymi farbami. Oczywiście, jeśli ktoś chciałby mieć swój indywidualny, mniejszy totem, to wystarczy narysować kontur na kartce, wyciąć go i pokolorować farbą, bądź flamastrami.

Indiańska biżuteria

Materiały: koraliki, sznurek, pióra

Tym razem dzieci staną się projektantami indiańskiej biżuterii. Wystarczy przed nimi ułożyć wszystkie przygotowane elementy i pozwolić na pełną swobodę w dopasowywaniu elementów.

Dobrej zabawy!