String art, czyli obraz z gwoździ i sznurka

Kiedy rozmawiam z moimi znajomymi, zadziwiająco wielu z nich doskonale pamięta swoje pierwsze wprawki z majsterkowania – dostali (albo podkradli) młotek i zapamiętale „młotkowali”. Jedni wbijali gwoździe w drewnianą podłogę u dziadków, inni po prostu uderzali młotkiem w ściany wzdłuż przedpokoju, a jeszcze inni zbijali swój pierwszy latawiec. Każdy opowiadając o tym miał na twarzy szeroki uśmiech.

To dowodzi, że każdy – a już szczególnie dzieci – odnajduje przyjemność w prostej, powtarzalnej pracy, jaką jest wbijanie gwoździ. Skupiamy się wówczas na precyzji naszych ruchów, dzięki czemu nasza głowa odpoczywa, ponadto mamy poczucie sprawczości, bo od razu widzimy efekt naszych starań. Dla dzieci dodatkowo jest to wspaniały trening umiejętności manualnych. Jeśli dodamy do tego kolorowe sznurki, farby, drewno i dużo swobody artystycznej, znajdziemy dla siebie i swych pociech pasjonujące i rozwijające zajęcie, czyli string art.

String art

String art to sztuka tworzenia obrazów, „malowania” przy pomocy gwoździ i sznurków. Daje możliwość twórczego spełnienia, gdyż właściwie wszystkie elementy tego dzieła: od tła, przez „malowany” element, po rozmiary pracy czy kolorystykę, zależą od nas. Jednocześnie sama metoda działania jest bardzo prosta: wbijanie gwoździ i oplatanie ich główek kolorowym sznurkiem czy muliną. Efekty zaś mogą być spektakularne!

Zacznijmy jednak od początku – od prostej konstrukcji, aby nauczyć się podstaw i złapać bakcyla.

Do dzieła!

Potrzebne materiały:

 • Kawałek drewna
 • Papier ścierny
 • Lakier/farba/bejca/inna substancja zabezpieczająca drewno
 • Pędzel
 • Gwoździe
 • Młotek
 • Mulina/Kordonek/Cienka włóczka lub sznurek
 • Pinezki
 • Papier
 • Ołówek
 • Linijka
 • Nożyczki

Po pierwsze przygotujcie drewno, które będzie tłem naszego obrazka. Możecie wykorzystać nowy kawałek drewna (np. resztki z innych prac stolarskich) czy grubszej płyty (np. sklejki), a nawet niepotrzebną deskę do krojenia. Im większy będzie nasz kawałek drewna, tym większy obrazek możemy zrobić.

Drewno surowe powinniśmy oszlifować papierem ściernym. Po szlifowaniu warto przemyć je lekko wilgotną ściereczką, aby je oczyścić. Następnym krokiem jest zabezpieczenie drewna przed niszczeniem np. pokrywając je lakierem do drewna. Możecie je też pomalować farbą, czy bejcą, aby uzyskać interesujący Was kolor tła. Jeśli korzystacie ze „starego” drewna (np. deski do krojenia), warto ją odświeżyć: zeszlifować zwierzchnią warstwę i zabezpieczyć drewno przed niszczeniem.

Kiedy drewno będzie schło, przygotujcie szablon, wzór elementu do „wyplatania”. Możecie narysować własny, albo skorzystać z dostępnych w Internecie. Na początek sprawdzą się proste projekty. Koniecznie dostosujcie rozmiar szablonu do drewna, jakie macie. Jeśli macie mały kawałek drewna, zróbcie jeden, większy element. Pamiętajcie, że musicie wbić gwoździe w takich punktach, aby zachować kształt wybranego elementu, zatem im mniejszy i bardziej skomplikowany, tym więcej gwoździ, blisko siebie i będzie ciężej je wbić, a potem opleść sznurkiem. Zaznaczcie na szablonie miejsca, gdzie będziecie wbijać gwoździe. Warto, aby były one symetryczne rozmieszczone (równe odstępy od siebie).

Następnie przyłóżcie szablon do drewna. Przybijcie go 2 pinezkami w miejscach oznaczonych do wbijania gwoździ. Trzecią pinezkę wbijajcie w kolejne punkty, gdzie będą gwoździe, tak, aby zrobić małe dziurki we wszystkich tych punktach. Gdy to będzie zrobione, zdejmijcie dwie trzymające szablon pinezki, zdejmijcie szablon i sprawdźcie, czy macie małe dziurki we wszystkich miejscach, gdzie zaplanowaliście wbicie gwoździ.

Teraz czas na wbijanie gwoździ. Powinny być mocno wbite, tak, by się nie ruszały. Ale nie mogą wychodzić na drugą stronę deski. Obrazek wyglądać będzie najlepiej, gdy wszystkie gwoździe będą na równej wysokości, ale też nie ma co przesadzać – to przecież Wasze pierwsze próby. Jeśli boicie się o palce małych majsterkowiczów, możecie użyć klamerek do prania jako „trzymaka” na gwoździe, dzięki czemu paluszki będą dalej od młotka.

Kolejnym etapem będzie oplatanie gwoździ, czyli „malowanie”. Na jednym gwoździu zawiążcie sznurek, można na 2 razy. Nie odcinajcie końcówki! Użyjecie jej do zawiązania sznurka na końcu pracy. Następnie oplatajcie kolejne gwoździe dookoła ich łebka, tak, jakbyście obrysowywali kontur swego obrazka (nie zapełniając środka). Pamiętajcie, aby sznurek był naciągnięty. Jeśli spadnie z któregoś z gwoździ, stracicie trochę Waszej pracy, ale możecie podjąć działanie i iść dalej. Możecie opleść cały kontur nawet kilka razy. Dalej oplećcie gwoździe, tak aby wypełnić środek naszego elementu, np. gwoździe po przekątnej od siebie. Pamiętajcie, aby nie wychodzić poza kontur obrazka.

Kiedy uznacie, że obrazek jest wystarczająco wypełniony kolorem, doprowadźcie sznurek do gwoździa, który był pierwszy (wystaje z niego końcówka sznurka). Owińcie wokół jego łebka sznurek i zwiążcie mocno z drugą końcówką sznurka. Przytnijcie końcówki sznurka. Możecie jeszcze odrobinę dobić młotkiem wszystkie gwoździe, aby zwiększyć napięcie sznurka. Finito! Zrobione!

Zadanie dla chętnych – możecie wywiercić wiertarką dwie dziurki u góry obrazka, przewiązać między nimi sznurek, aby mieć zawieszkę na obrazek.

Z każdym wbitym gwoździem będzie Wam łatwiej. Z każdym obrazkiem będziecie działać sprawniej i pewniej. Próbujcie różnych wzorów, dodawajcie nowe kolory! Bawcie się dobrze!

Jeśli macie ochotę podzielić się z nami swoimi wrażeniami i pokazać swoje prace prześlijcie swoje zdjęcia na adres marcela@tworczosc.org.pl.