Węże – bogactwo wzorów i kolorów

Zapraszamy Was do galerii, w której zobaczycie obrazy pochodzące z fascynującego świata gadów. Skupimy się na wzorach i kolorach skóry węży. Wybraliśmy ten temat ze względu na dość powszechnie panującą opinię, że skóra węży jest oślizgła, dlatego budzą one lęk i wstręt. Dzisiaj trochę to odczarujemy.

Film z obrazami znajdziecie tutaj:

Na końcu filmu znajdziecie propozycję aktywności – rysowanie wzoru w mące. To działanie pochodzi z zakresu ćwiczeń koordynacji oko – ręka, oraz ćwiczenie małej motoryki. Tutaj dziecko zdobywa umiejętność, które w przyszłości wykorzysta do pisania.

Działanie:

Obejrzyj z dzieckiem film, porozmawiaj o tym, co widzi, zapytaj, które wzory i kolory podobają mu się najbardziej. Na zakończenie zachęć dziecko, by narysowało palcem w mące wzór, który mu się spodoba najbardziej. W filmie zobaczycie przykład rysowania wzoru „tygrysiego”.

Do przygotowania zestawu do rysowania będą potrzebne:

  • duża, gładka taca w jednolitym kolorze (może być płaska blacha do pieczenia)
  • mąka
  • wzór do narysowania (można zrobić stop klatkę, jeśli dziecko wybierze wzór z filmu)

Na dużej tacy rozsyp cienką warstwę mąki tak, by pokryć całą powierzchnię. Przygotuj wzór i zachęć dziecko, by zaczęło rysować od górnego, lewego rogu (taki jest kierunek pisania)

Poproś, by rysunek zapełnił całą tacę. Możesz włączyć się do zabawy i rysować wzór na drugiej tacy równolegle z dzieckiem. Jeśli dziecko ma ochotę na dalsze działanie, chwyć tacę, lekko potrząśnij i poczekaj, aż mąka znów pokryje całą powierzchnię.

Mąkę możecie wykorzystać również do pisania liter i cyfr.

Podsumowanie:

Świat gadów to temat bardzo szeroki, być może wasze dziecko będzie miało ochotę zobaczyć więcej jego przedstawicieli? Udanej zabawy!