Wodne laboratorium – zabawy sensoryczne

Chcielibyśmy zaprosić Was i Wasze dzieci do zrobienia wodnego laboratorium. Moje doświadczenie osobiste i zawodowe pokazuje, że większość dzieci uwielbia zabawy związane z przelewaniem, farbowaniem wody, mieszaniem kolorów i robieniem własnych mikstur. Sama z dzieciństwa pamiętam, że uwielbiałam wodne zabawy łazienkowe i eksperymenty z tworzeniem własnych szamponów.

Te zabawy pobudzą zmysły Waszego dziecka, będą świetnym sposobem na odprężenie, jak również stworzą przestrzeń do nauki nowych umiejętności tj. pipetowanie, nalewanie do odpowiedniego poziomu, tworzenie różnych barw. Ponadto będą bardzo rozwijały kreatywność, zręczność i samodzielność. A co najważniejsze, zabawy z wodą gwarantują dobrą zabawę.

Materiały:

Naczynia szklane, taca, rurki, wężyki, strzykawki, pipety, kolorowa krepina, naczynie z wodą, lejek;

*Jeśli zabawę realizujecie w salonie, to zakryjcie stolik foliowym obrusem i przyszykujcie ręcznik papierowy, bo może się nieźle nachlapać. Jeśli macie tacę, to warto z niej skorzystać.

Sposób realizacji:

Rozstawcie wszystkie szklane naczynia, które przygotowaliście do tej zabawy. Warto by naczynia miały różnorodne kształty i wielkości. Następnie zachęć dziecko by do naczyń nalało wodę. Jeśli dziecko lubi spontaniczność i zabawę, to pozwól na swobodne przelewanie wody. W prosty sposób możecie też ćwiczyć nalewanie wody do określonego poziomu, nakładając w tym celu gumkę – oznaczającą poziom, do którego należy napełnić naczynie.

Następnie możesz pokazać dziecku na czym polega pipetowanie i napełnianie wody strzykawką. Jeśli macie ochotę na zabawę z wężykami i rurkami, to warto pokazać dziecku jak za pomocą dmuchania w rurkę wywołać bulgotanie wody.

Barwienie wody krepiną

Krepina ma moc farbowania wody. Krepinę najlepiej pociąć sobie wcześniej w małe paski. Przed sobą ustawcie kubeczki z wodą. Następnie do każdego z kubeczka wrzućcie inny kolor krepiny. Woda bardzo szybko powinna zabarwić się na ten sam kolor.

Spróbujcie poeksperymentować jeszcze trochę, używając do tego strzykawki i pipety. Jeśli nie macie takich sprzętów, to wystarczy zwykła słomka.

Poprzelewajcie wodę z jednego kubka do drugiego i zobaczcie jak zachowują się kolory? Z doświadczenia wiem, że to dobra zabawa na długi czas. Baw się dobrze!

Tworzenie własnych perfum

Mamy dla Was propozycję tworzenia własnych perfum. Wiele dzieci bawi się w tę zabawę intuicyjnie. Natomiast dla osób, które jeszcze tej zabawy nie znają, podsuwamy kilka pomysłów.

Potrzebne materiały: małe kieliszki, szklanki, bądź próbówki, pipetki, szampony, mydła, kwiaty, moździerz, olejek spożywczy.

*Jeśli będziecie wcześniej na spacerze, możecie pozbierać trochę kwiatów. Może spotkacie na swojej drodze i zerwiecie: płatki róż, rumianek, chabrów itp.

Zebrane płatki kwiatów rozetrzyjcie w moździerzu i wrzućcie do probówki. Następnie dolejcie trochę wody i pierwsza perfuma już gotowa. Kolejne możecie tworzyć w połączeniu:

  • mydła i wody
  • szamponu i wody
  • kwiatów i wody
  • roślin i wody np. pokrzywy
  • olejku waniliowego/pomarańczowego i wody
  • soku z pomarańczy i wody

Warto zapytać swoje dziecko:

– Który zapach jest najprzyjemniejszy?

– Czy  jest zapach, który wydaje się drażniący?

– Która perfuma ma najciekawszy kolor?

Udanej zabawy!