Wyruszamy do Amazonii – podcast

Uwielbiam wyprawy z dziećmi do lasu. W ramach tego spotkania z cyklu „Ciekawostki z różnych stron świata” zapraszam Was w podróż do najbogatszego w gatunki roślin i zwierząt lasu na świecie – do lasu deszczowego, niesamowitej dżungli w Ameryce Południowej czyli Puszczy Amazońskiej. Płynie tam najdłuższa rzeka świata – Amazonka. Ale nie ma na niej ani jednego mostu. Za to jest wiele gatunków ryb.

Dżungla robi ogromne wrażenie – pełno jest w niej różnych dźwięków i ruchu. Zachwycając się tym bogactwem, trzeba być uważnym, bo niektórzy jego mieszkańcy potrafią jadowicie ugryźć.

Posłuchajcie o wyjątkowych zwierzętach żyjących w Amazonii:

A teraz zapraszam Was do działań twórczych…

Robimy papierową dżunglę!

Wyobraźmy sobie, że patrzymy na ścianę lasu pełną rozmaitych liści a spośród nich spoglądają na nas oczy różnych zwierząt ukrytych w zaroślach. Zachęcam do stworzenia takiego tajemniczego obrazka. To taka zabawa w wycinanie i naklejanie.

Materiały: papierów i brystoli w różnych odcieniach zieleni, kleju do papieru, ołówka, wykałaczki, dziurkacza i nożyczek

Liście mogą mieć przeróżne kształty i odcienie zieleni. Ponieważ liście są symetryczne można narysować ich połówki na zgiętych na pół kolorowych kartkach. A żyłki liścia można zaznaczyć wykałaczką albo końcówka pędzelka, żeby stały się bardziej trójwymiarowe. Oczy mogą mieć różną wielkość i kolor. Do wycięcia niektórych możemy użyć dziurkacza.

Makijaż Indianina z Amazonii

Dzisiaj ogromna większość Indian Ameryki Południowej z różnych krajów tego kontynentu, rdzennych mieszkańców tych ziem, ma kontakt z resztą świata- podróżują, korzystają ze zdobyczy cywilizacji, z internetu a indiańskie dzieci uczą się w szkołach, podobnie jak w Polsce. Jednocześnie są dumni ze swojego dziedzictwa i wiele grup chce zachować własną kulturę i tradycyjny sposób życia w równowadze z otaczającą ich wyjątkową przyrodą. Ich walka o zachowanie terenów na których żyli od pokoleń ma znaczenie nie tylko dla nich samych ale również dla uratowania na naszej planecie obszarów przyrody w jej dzikiej postaci.

Poniższym działaniem chcę zwrócić waszą uwagę na sposoby ozdabiania skóry w kropki i wzory i zaprosić do zabawy w malowanie twarzy i rąk jak mieszkańcy amazońskiej dżungli przygotowujący się do obchodów swojego święta. Moja córka zainspirowana zdjęciami wymalowanych dzieci z Amazonii wykonała na mojej twarzy wyjątkowy makijaż. Zachęcam Was do podobnej zabawy z Waszymi rodzicami, ciociami czy babciami:)

Gorąco polecam Wam również rodzinny seans z krótkim dokumentem bardzo cenionych przeze mnie globtroterów z ich pobytu w  amazońskiej dżungli. (Globstory.pl)

Zachęcam też gorąco do poznania nowo wydanej książki pt. :”Szmaragdowy las, złoty piasek, czarne diamenty”. Pięknie poniosła mnie w podroż po amazońskiej dżungli. Jestem nią szczerze zachwycona.

Dobrej zabawy! Będziemy szczęśliwi jeśli prześlecie nam zdjęcia waszej twórczości!