Wyruszamy do Peru – podcast

„Ciekawostki z różnych stron świata” to rodzinne spotkania twórcze, podczas których uruchamiamy naszą wyobraźnię słuchając opowieści o wybranej części globu, oglądając zdjęcia, słuchając muzyki i tworząc prace plastyczno-konstrukcyjne. Wszystko po to aby w działaniu i dobrej zabawie utrwalić naszą „podróż”. Dzisiaj zapraszam Was na wyprawę do Peru, kraju w Ameryce Południowej.

Przygotowanie do wyprawy

Przed naszą wyprawą zachęcam do rodzinnego obejrzenia mapy świata, żeby zobaczyć w jak daleką podróż się wybieramy. Korzystając z tego, że nasze spotkanie odbędzie się przy użyciu komputera, możecie skorzystać z programu Google Earth.  Dzisiaj odwiedzimy dwie krainy geograficzne – costa (wybrzeże) i sierra (góry). Do selvy (dżungli) zaproszę Was podczas kolejnego spotkania.

Zaczynamy

To ja – wasz przewodnik. Dziękuję, że jesteście. Ruszamy w podróż za jeden uśmiech. Gotowi? Wysłuchajcie opowieści o Peru, którą nagrałam specjalnie dla Was i która, mam nadzieję, zainspiruje Was do dalszych działań twórczych:

Czas na twórcze działania!

Zaszyfruj swoją datę urodzenia metodą kipu.

Jednym z najstarszych sposobów zapisywania informacji było pismo węzełkowe czyli kipu – zbiór kolorowych sznurków z supełkami. Dzięki takim supełkowym zapisom nie trzeba było trudzić się zapamiętywaniem kto ile przekazał w podatkach swojemu władcy.

Zaszyfruj swoją datę urodzenia metodą kipu. My zrobiliśmy to tak:

Stwórz posążek boga słońca z ziemniaka.

Kiedy hiszpański konkwistador Francisco Pizzaro podbijał kraj Inków, dzisiejsze Peru, od króla Atahualpy zażądał złota. Tylko ono go interesowało. Inkaski władca miał ponoć zażartować, że Hiszpanie żywią się chyba drogocennym kruszcem. Dla niego dużo cenniejsze były ziemniaki.

Na pokładach karawel razem ze zrabowanym złotem ziemniaki trafiły do Europy. I wcale nie przyjęto ich od razu z entuzjazmem. Musiały minąć setki lat, by świat docenił ziemniaki.

Peru to ojczyzna ziemniaków. Może wydać się to niewiarygodne ale w tutejszym banku genów tej rośliny przechowywanych jest jej 10 tysięcy odmian.

Stwórz posążek boga słońca własnego pomysłu z najprawdziwszego peruwiańskiego złota czyli …z ziemniaków.

Potrzebne będą:

– umyte ziemniaki,

– wykałaczki,

– złote pinezki,

– bezpieczne noże

Nasi ziemniaczani bogowie słońca wyglądają tak:

Będzie nam bardzo miło jeśli przyślecie nam zdjęcia waszych twórczo-ziemniaczanych posążków na adres: marcela@tworczosc.org.pl.

Poniżej znajdziecie ciekawe linki, które pozwolą Wam zgłębić temat:

•     Link do posłuchania muzyka prosto z Peru i do obejrzenia strojów muzyków w stylu inkaskim i pięknych plenerów:

•     A tu współczesna wokalistka z Peru śpiewająca w języku keczuańskim w towarzystwie dzieci:

•     Tutaj zobaczycie zwiastun pięknej animowanej historii Pacha Mama, której obejrzenie naprawdę gorąco polecam:

Trzymajcie się! Do zobaczenia podczas kolejnej podróży!