Zielarskie poszukiwanie skarbów – podcast

Nawet w mieście rośnie wiele dzikich, bogatych w niezwykłe właściwości roślin. Codziennie mijamy ich tysiące często nie zwracając na nie uwagi. Zapraszamy was na spacer w poszukiwaniu ziołowych skarbów tym razem do Lasku Lindego, który rośnie na Bielanach przy ulicy Lindego i Kasprowicza i jest pozostałością dawnej Puszczy Kampinowskiej.

Jaka roślina nazywa jest „śladem białego człowieka” i dlaczego? Które rośliny mają właściwości lecznicze, a które z powodzeniem wykorzystywane są w kuchni. Jak pozbyć się parzących włosków pokrzywy i z powodzeniem rozkoszować się smakiem jej liści. Posłuchajcie naszego przyrodniczego podcastu i ruszajcie w drogę!

Przypominamy jak własnoręcznie wykonać sznurek z pokrzywy.

Jak zrobić sznurek z pokrzywy?

  • Zerwij kilka bardzo długich pokrzyw (zawsze w stronę z włosem – wtedy pokrzywa nie parzy) i oderwij listki żeby została tylko łodyga.
  • Rozgnieć łodygi kamieniem, szyszką lub nożem (przestanie parzyć)
  • Spróbuj zedrzeć zielone włókna, które pokrywają łodygę. Rób to jak najdłuższymi pasami – dzięki temu twój sznurek będzie dłuższy.
  • Połącz kilka takich włókiem w pęk i zawiąż na ich końcu supełek.
  • Podziel włókna na 2 części i zacznij je ze sobą skręcać. Dzięki okręcaniu jednej części wokół drugiej sznurek nie będzie się rozwiązywał.

Tak powstały sznurek jest naprawdę bardzo mocny. Jeśli gdzieś w plenerze zerwie Ci się sznurowadło bez problemu możesz je nim zastąpić. Udanej zabawy!