Zrób własną książkę interaktywną!

Moim wielkim odkryciem są książki interaktywne, które bardzo lubię robić wraz z dziećmi. Dają one dzieciom ogrom frajdy i możliwości twórczego wyrażania, od pomysłu do realizacji. Zrobiłam wraz z dziećmi setki takich książeczek i zawsze mnie one zachwycały, bo dzieci zostawiają w nich kawałek siebie: swoich marzeń, fantazji, zainteresowań, sposobu patrzenia na świat, ludzi i rodzinę. Wielu rodziców wracało do mnie z informacją zwrotną, że dzieci chętnie tworzą swoje książki także w domu i szkole. Wcale się nie dziwię, bo to ogromna radość stworzyć swoją książkę i móc pokazywać światu cząstkę siebie.

Czym jest książka interaktywna?

To taka książka, która wchodzi w kontakt z odbiorcą, gdzie można czegoś dotknąć, wcisnąć, przyczepić, przekręcić, otworzyć, odgadnąć. To książka, w której dzieją się różne ciekawe rzeczy, a osoba czytająca aktywnie odkrywa jej strony. Nie jest to tradycyjna książka do czytania, choć może pojawić się w niej tekst, bardziej jednak przypomina książkę do oglądania i doświadczania przez działanie. A jak wiecie, dzieci do rozwoju potrzebują aktywności i ruchu. Tworzenie takiej książki stwarza duże możliwości kreacji, uruchamia wyobraźnię i myślenie nieszablonowe. Każda strona może skrywać niespodzianki, zagadki, pomysły, ukryte za rozmaitymi fakturami. Książki te zawsze pokazują mi jak bogata jest dziecięca wyobraźnia. Dodam tylko, że tworzenie takiej książki to proces, w którym ważna jest swoboda i dobra zabawa. Efekt jest ważny, jednak ma drugorzędne znaczenie.

Podczas tworzenia tych książek wielokrotnie doświadczyłam, że dzieci są bardziej w „tu i teraz” niż dorośli i cieszą się tworzeniem każdej pojedynczej strony. Podeszłam kiedyś do dziewczynki i zapytałam „O czym będzie Twoja książka?”, a ona mi odpowiedziała „Nie wiem jeszcze. Dopiero jestem na pierwszej stronie.” Urzekło mnie to, że dziecko nie ma potrzeby myśleć o całości kompozycji, nie robi sobie założeń i planów. Jest na okładce, tu i teraz, na pierwszej stronie, a co będzie na drugiej zobaczymy. Cudowne to było doświadczenie i bardzo otrzeźwiające moje dorosłe założenia. A więc do dzieła!

O czym może być książka?

Najchętniej pytam dzieci o czym chcieliby taką książkę stworzyć. Często spotykałam się, że dzieci chciałyby stworzyć książkę o swoich zainteresowaniach, o zwierzętach, minecrafcie, swoje rodzinie, domu, modzie, pojazdach, kosmosie etc. Bywały też książki pełne zagadek, strachu, niespodzianek. Poproś dziecko by zastanowiło się najpierw o czym chciałbyś stworzyć swoją książkę?

Jeśli dziecko nie będzie miało pomysłu na pierwszą książkę, to warto wesprzeć je w poszukiwaniach, podrzucając kilka pomysłów. Zapewnie jako rodzic widzisz także co pasjonuje dziecko. Ja podrzucam Wam kilka moich pomysłów, które mi się sprawdziły.

– książka o rodzinie: kim są, jak wyglądają, co lubią

– książka o sobie: pasjach, emocjach, ważnych odkryciach, marzeniach, wakacjach, ulubionych miejscach, zabawach

– książka o domu,

– porach roku,

– zwierzętach,

– o modzie

– książka pełna zagadek.

Potrzebne materiały:

blok techniczny, dziurkacz, wstążka, zszywacz, klej wikol, kolorowe papiery o różnych strukturach, flamaster, różne ozdoby, naklejki, taśma mocująca, rzep samoprzylepny itp.

Książka interaktywna w 4 krokach

Krok 1 – Pomysł

Jeśli wybierzesz już temat, to pomyśl chwilkę co chciałbyś pokazać w tej książce. Np. jeśli zdecydowałeś się na zwierzęta, czy to będą zwierzęta, które lubisz, a może dzikie zwierzęta, bądź domowe? Zróbcie sobie tak zwaną burze mózgów. Niech pomysły płyną z głowy, a Wy przyglądajcie się bez oceniania ich. Jeśli będzie ich dużo, zapewne uda się coś wybrać.

Krok 2 – Przygotowanie czystej książki

Zapytaj dziecko jaki chciałoby mieć format książki. Może być ona bardzo duża i wykorzystywać kilka kartek A4 z bloku technicznego, a może być dość mała w formacie A5. Kartki możesz zszyć ze sobą na wiele sposobów np. robiąc dziurki i zaplatając książkę, zszywając, bądź sklejając kartki. Jeśli macie przygotowaną już czystą książkę, to czas ją uzupełnić.

Strona tytułowa

Krok 3 – Realizacja

To do dzieła! Tu dzieci decydują o realizacji. Znam dzieci, które podczas warsztatu przez 1,5 godziny tworzą tylko okładkę, a są i tacy, który w tym czasem realizują całą książkę. Niektóre dzieci tytuł i okładkę zostawiają na koniec, inne od tego zaczynają. Poszukaj co Tobie pasuje i zacznij tak jak lubisz, albo na co masz już gotowy pomysł. Zachęcam Cię, do przygotowania sobie wcześniej różnych kolorowych papierów i tkanin, które często same w sobie są inspirujące i niosą naszą wyobraźnię.

Jeśli posiadacie rzep samoprzylepny, to Wasze postaci książkowe można będzie przenosić z jednej strony na kolejne. Sprawdza się także biała guma mocująca, którą można nabyć w każdym sklepie plastycznym i budowlanym.

Być może dziecko do zrobienia pierwszej książki będzie potrzebowało Twojego wsparcia. Warto wtedy być taką wspierającą osobą techniczną, która jednak pomaga, bez narzucania swoich koncepcji i pomysłów. Wielu rodziców często decyduje się na robienie równocześnie swojej książki, do czego i ja Was zachęcam.

Krok 4 – Jeśli książka jest gotowa, to obejrzyjcie ją wspólnie.

Jeśli macie ochotę, to zachęcamy byście przesłali nam zdjęcie z Waszą książką.

Będzie nam bardzo miło!