„Zwierzaki – cudaki” – eko zabawki z drewna

Zapraszam Was dzisiaj do zabawy ze zwierzakami. Zwierzaki te zrobicie sami! Z drewna, patyków i innych drewnianych elementów, które uda Wam się znaleźć. Zwierzaki będą trochę kanciaste, trochę wyłupiaste, takie… zwierzaki-cudaki. Mogą być zabawką i ozdobą. Mogą też stanąć na biurku, jako stojak na kredki czy długopisy.

Tworzenie własnej bandy zwierzaków to zajęcie dla całej rodziny. Potrzebne będą nieszablonowe pomysły i ręce chętne do cięcia, szlifowania, malowania, przybijania gwoździ oraz wiercenia. Będzie to okazja do rozwoju kreatywności, umiejętności manualnych i wykorzystania skarbów zgromadzonych w czasie wycieczek i spacerów.

Materiały:

Drewno o grubości min. 2 cm

Drewniane elementy: drewniane klocki, patyki, kołki, kółeczka (np. do karniszy), patyczki laryngologiczne lub po lodach, drewniane sztućce, itp.

Narzędzia: piła / wyrzynarka, młotek, wiertarka

Papier ścierny

Rękawiczki ochronne

Lakier do drewna, farby, bejca, inne substancje zabezpieczające drewno

Klej do drewna

Gwoździe

Inne elementy do ozdabiania: filc, markery, wstążki, itp.

Do dzieła!

Zacznijcie od przejrzenia kawałków drewna, jakie macie pod ręką. Na tyłów zwierzaka wybierzcie kawałek drewna o grubości co najmniej 2 cm. Będziecie wówczas mogli wywiercić w nim otwory (np. na kredki, czy rogi zwierzaka). Zwierzak powinien mieć oczy, uszy, nosek, może skrzydełka albo rogi? Pobawcie się najpierw elementami, jakie macie. Może od razu ułożą się w jakieś zwierzątko.

Jeśli jednak brakuje Wam części do zwierzaka, potrzebne będzie cięcie. Jeśli np. nie macie gotowych elementów na oczy, możecie pociąć patyki w cienkie krążki. Podobnie, jeśli potrzebujecie trójkącika czy innego kształtu np. na nos zwierzaka – trzeba taki kawałek dociąć. Pamiętajcie, że zwierzak nie musi stać pionowo! Nasz przyjaciel może przecież nieść nasze kredki na grzbiecie.

Kiedy będziecie już mieli potrzebne elementy, czas na szlifowanie i zabezpieczenie drewna. Podczas szlifowania uważajcie na wiórki, bo mogą wpaść do oka! Dobrze byłoby zatem ubrać okulary ochronne. Będą też na rękach, więc uważajcie na nie i koniecznie umyjcie ręce po pracy. Po szlifowaniu dobrze jest przetrzeć drewno lekko wilgotną ściereczką, aby zebrać wiórki. Uporządkujcie stanowisko pracy i już możecie zabierać się za malowanie czy lakierowanie. Możecie puścić wodze fantazji i zrobić wielobarwne zwierzątko albo postawić na naturalne barwy drewna.

Po wyschnięciu poszczególnych elementów czas na wiercenie otworów. Dostosujcie grubość wiertła do przyborów, dla których zwierzak będzie stojakiem. Wiertło 8-tka będzie wystarczające do klasycznych kredek czy ołówków. Jeśli chcecie mieć pewność, że otwór, który wiercicie ma jednakową głębokość, naklejcie na wiertle np. taśmę malarską i zgłębiajcie wiertło w drewnie, aż dotknie taśmy malarskiej. Jeśli któreś z elementów drewnianych będą wkładane do tułowia zwierzaka, np. rogi z patyka – zróbcie otwory w odpowiednich miejscach i rozmiarach.

Wreszcie nadszedł czas na złożenie wszystkiego. Możecie do tego użyć kleju, gwoździ czy wkrętów. Zależy co macie pod ręką i jakie elementy będziecie łączyć. Przykładowo cieniutkie patyczki od lodów najlepiej kleić. Gwoździe i wkręty powodują ich pękanie. Grubsze elementy, np. nos czy oczy, można przybić gwoździami. Łebki gwoździ i wkrętów też mogą stanowić element zwierzaka 🙂

Planując dołączanie kolejnych elementów, pamiętajcie o równowadze – aby elementy dołączane z przodu nie przeważały. W takim wypadku zwierzak będzie ciągle lądował na nosie. Dodajcie mu np. ogonek z tyłu, aby tego uniknąć.

Myślę, że będziecie się dobrze bawić przy tym zajęciu. Pamiętajcie, że zwierzak-cudak może przybrać różne formy i pełnić różne funkcje. Możecie zrobić wariacje stojakowe jak u van Gogh’a, a w stojaku trzymać np. ususzone kwiatki. Wymyślajcie i bawcie się do woli!